Publikacja “Dusza dźwięków. Rozmowy z polskimi kompozytorami”

Dusza dźwięków. Rozmowy z polskimi kompozytorami

Projekt Dusza dźwięków, w tym udostępnienie książki wydanej bez pomocy komercyjnego wydawnictwa, i uzupełniające działania Fundacji Musica et ars moderna prowadzonej przez autorkę w latach 2011–2017 na rzecz promocji polskiej muzyki współczesnej, jest szeroko rozumianą akcją pro bono dla polskiego społeczeństwa.

Książka Dusza dźwięków. Rozmowy z polskimi kompozytorami w formacie albumowym (ca. 28 cm x 35 cm – 1256 s.) zawiera: wywiady „rzeki “ (478 s.), dokumentację twórczości kompozytorów (324 s.), fotografie (120 s.), fragmenty partytur i rękopisów (210 s.) oraz Słowniczek terminów muzycznych dla osób bez przygotowania muzycznego. Kompozytorzy-protagoniści to wybitni twórcy, artyści, pedagodzy, zasłużeni działaczami na rzecz polskiej kultury muzycznej: Rafał Augustyn, Krzysztof Baculewski, Marek Chołoniewski, Szabolcs Esztényi, Eugeniusz Knapik, Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Stanisław Krupowicz, Andrzej Krzanowski, Hanna Kulenty, Aleksander Lasoń, Piotr Moss, Elżbieta Sikora, Tadeusz Wielecki, Lidia Zielińska. Są oni wybitnymi twórcami, artystami, pedagogami, zasłużonymi działaczami na rzecz polskiej kultury muzycznej.

Dusza dźwięków to 15 książek w jednej. Kompozytorzy opowiadają w Duszy dźwięków: o wyborze zawodu i rozwoju twórczym, o kompozytorskich wzorach, o swoich inspiracjach, metodach kompozycji, o okolicznościach powstawania ich utworów. O nowych formach sztuki, instalacjach, performansach oraz o roli muzyki w życiu kulturalnym i społecznym. Nie unikają też tematów prywatnych, mówią o swoich doświadczeniach i zainteresowaniach.

Materiały zawarte w książce Dusza dźwięków były zbierane przez Autorkę od lat dziewięćdziesiątych XX wieku do 2011 r., z założeniem publikacji w 2012 r. jako dokumentu swoich czasów. Z powodów niezależnych od Autorki książka jest publikowana dopiero teraz – w 2024 r.

W projekt Dusza dźwięków zaangażowało się wiele osób, również nieprofesjonalistów, i instytucje aby znaleźć nowe możliwości działania na rzecz kultury muzycznej. Lista podziękowań jest długa. Dokładne informacje na ten temat znajdą Państwo w rozdziałach książki: Od Autorki, Komentarz do wydania książki 2024, Mecenasi-Patroni-Sponsorzy i Podziękowania.

Akcja ta zrodziła się z troski o stan recepcji muzyki, a w szczególności muzyki współczesnej, w polskim społeczeństwie: muzyka współczesna i jej twórcy są większości polskiego społeczeństwa nieznani.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!