OPUS

Katalog ten dostępny jest tylko na terenie Biblioteki Głównej (nie jest on dostępny drogą on-line). Jego aktualizacja została zakończona 1 lipca 2011 r. Katalog ten przydatny jest jedynie w Czytelni w Fonotece, za jego pomocą nie można złożyć elektronicznego zamówienia do Magazynu (mimo, że mogą wyświetlić się pozycje Magazynu – należy je zignorować).

Aby wejść do bazy kliknij na pulpicie komputera skrót „OPUS”, „WinView” lub „Przeglądanie”. Wówczas otworzy się okno OPUS – Przeglądanie bazy:

Autora/kompozytora, Słowa kluczowe, Współpracowników oraz Instytucje i Wydarzenia wybieramy z listy, po kliknięciu w napis „Kliknij tu, aby wybrać z listy”. Pojawi się wówczas plansza:

Zacznij pisać nazwisko kompozytora/autora – plansza przesuwa się w odpowiednie miejsce. Gdy chcesz samodzielnie przeglądać listę strona po stronie – użyj „strzałek” znajdujących się w lewym-dolnym rogu okna. Gdy odnajdziesz szukanego kompozytora/autora – naciśnij klawisz Enter lub kliknij przycisk „Wybierz”.

W polu Tytuł możesz wpisać dokładny tytuł (jeżeli go znasz). Należy jednak ostrożnie wypełniać to pole, gdyż po wpisaniu np.: „Symfonia”, system przy wyszukiwaniu pominie tytuły obcojęzyczne, np.: Symphony, itp. Najlepiej skorzystać ze Słów kluczowych:

Słów kluczowych szukamy w ten sam sposób jak w przypadku autora/kompozytora.
Zaznacz teraz bazę, do której zaliczamy szukaną pozycję. Szukaj w bazach:

  • Czasopism
  • Dyplomów
  • Książek
  • Nut
  • Nagrań
  • Artykułów
  • Utworów
  • Współwydanych (dzieł muzycznych w albumie)

Warto nadmienić, iż niektóre powyższe bazy łączą się, ułatwiając wyszukiwanie pojedynczego artykułu, nagrania lub utworu muzycznego. Tak więc Książki, Dyplomy i Czasopisma łączą się z Artykułami, Nuty ze Współwydanymi, zaś Nagrania z Utworami.

Po wypełnieniu formularza – kliknij Szukaj.
Jeżeli chcesz anulować swoje wpisy – kliknij Czyść zapytanie, jeśli chcesz ponownie wybrać np.: Autora, najpierw kliknij w rysunek myszki z lewej strony, a potem ponownie wybierz autora z listy.
Po kliknięciu „Szukaj” pokaże się okno z Rezultatami wyszukiwania. Kliknij na pozycję, która Ciebie interesuje. Pokaże się jej dokładny opis wraz z sygnaturą.

Jeśli chcesz skorzystać z danej pozycji, wypełnij dezyderatkę. Wpisz sygnaturę w całości, która znajduje się pod opisem (w przypadku nagrań sygnatura znajduje się w prawym-górnym rogu okienka).